Yeni Medyanın Gelişen Yıldızı: Animasyon Sektörünün Olanakları ve Talepleri
09 Mayıs 2016 09:16

Tasarım ve teknolojinin yüzyıl içinde gösterdiği güçlü dostluk yeni bir alanın ortaya çıkmasıyla sonuçlandı: Dijital Sanatlar… Animasyon ise dijitalleşen sanatların parlayan yıldızı olarak geleneksel ve yeni medya mecralarının, sanat platformlarının başköşesindeki yerini çoktan almış durumda. Sadece sanat ve medya alanını değil, animasyon kültür, eğitim, sağlık, çevre, güvenli gibi tüm sosyal alanları da hakimiyeti ile baskı altında tutuyor. Dünyada ve Türkiye’de alanın Pazar payı her yıl giderek artıyor, ülke ekonomilerine katkı sağlıyor. Animasyonun bir diğer önemi de tasarımcılara geniş kariyer olanakları sunmasından kaynaklanıyor. Genç tasarımcılar için de alan keşfedilmeye hazır, keyifli ve önü açık gelecek vaadleriyle parlıyor.

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, animasyon sektörünün yeni medya ve dijital sanatlar içindeki yerini tanımlamak ve alana ilgisi olan öğrencileri yönlendirebilmek adına önemli bir etkinliğe imza attı. Bölüm, animasyon sektörünün önde gelen temsilcilerinden biri olan Anima Okul işbirliğiyle 20 Nisan Çarşamba günü “Animasyon Film Süreçleri” konulu bir konferans düzenledi. 

 

İstanbul Anima Okul Karakter Tasarımcısı Sezgin Öztürk’in keyifli sunumuyla gerçekleştirilen konferans’ta Türkiye’de giderek gelişmekte olan animasyon alanı tanıtıldı. ‘Kötü Kedi Şerafettin’ gibi animasyon filmlere imza atan ve sektörde önemli bir pay sahibi olan Anima Okul’un eğitimcilerinden Öztürk, konferansta öğrencilere animasyon filmlerin hazırlanma süreçlerini tanıtırken, süreçlerde ihtiyaç duyulan eğitim ve donanımlar konularında bilgiler verdi.  

Sektörel deneyimlerinin öğrenciler ile paylaşan Öztürk, Türkiye’de animasyon sektöründe yer alabilmenin ön koşulunu da ‘animasyona ilgi duymak ve çok çalışmak’ olarak tanımladı. 

İlginin yüksek olduğu konferans, Görsel Tasarım öğrencileri ve mezunlar tarafından ilgiyle dinlendi.