Etkinlikler

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencileri Profesyonel Yaşamı Tanımaya Devam Ediyor;

Her yıl olduğu gibi Görsel İletişim Tasarımı bölümü profesyonel yaşamdan gelen konuklarla tasarım ve medya dünyasını öğrencilere tanıtmaya devam ederken, tasarım workshoplarıyla da öğrencilerin mesleki deneyimlerini arttırıyor.

20 Mart 2018 tarihinde bölümümüz öğrencileri, Profesyonel Yaşam Dersi kapsamında Cüneyt Özyer’in davetiyle, INOVA Tasarım Ajansı ve Tübitak grafik tasarımcılarıyla buluştu. Tasarımcılar öğrenciler ile mesleki deneyimlerini paylaşarak, kendilerine meslek hayatları için rehberlik edecek bilgiler verdiler. 

TÜBİTAK Grafik Tasarımcısı Ödül Evren Töngür, kurumsallaşmanın tasarım ve üretim sürecine etkilerinden söz ederken, öğrencilere bürokratik engelleri nasıl aşabileceklerinin tiyolarını paylaştı.  INOVA Tasarım Ajansı sahipleri Cemal Tongür ve Çağlar Tongür de 25 yıllık tasarımcılık süreçlerini deneyimleriyle birlikte aktarırken, Ankara’da bir tasarım şirketi olarak devam edebilmenin püf noktalarını da öğrencilerimize aktardı. İlginin yoğun olduğu etkinlik sonrasında tasarımcılara katılım belgeleri Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Pelin Öztürk Göçmen tarafından verildi.

Fotograf Semineri

Fotoğraf I dersi kapsamında da sektörde fotoğrafçı olarak çalışan Mahmut Sami ve Sadık Erol mesleki deneyimlerini öğrenciler ile paylaşırken, fotoğraf konusundaki teknik bilgilerini de öğrencilere aktardı. Konuklar, öğrencilere iyi fotoğraf çekebilmenin formülünün çok çalışmak olarak tanımlarken, öğrencileri sektör ve sanat alanında yaşanan gelişmeler konusunda kendilerini sürekli güncellemeleri gerektiğini vurguladılar.

Marka Yönetimi Atölyesi ile Workshop

Tasarım sektörünü yakından tanımak ve profesyonel yaşamı okurken deneyimlemek için güncel çalışmalara ve etkinliklere katılmak gerekliliği aşikar.  Bu amaçla 11 Mart 2018 tarihinde Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pelin Öztürk Göçmen’in önderliğinde bölümümüz öğrencileri MARKA YÖNETİMİ ATÖLYESİ’ne katıldı. Gerçek bir müşteri için kampanya geliştirme workshopu olan bu etkinlikte, lisans ve yüksek lisans öğrencileri profesyonel tasarımcı olmanın gerekliliklerini deneyimleme fırsatı yakaladı. Prof. Dr. Çiğdem Demir’in de katılımı ile zenginleşen etkinlikte öğrenciler markalaşma, strateji üretme ve takım çalışması yürütme konularında kendilerini geliştirme fırsatı buldular. 

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden Marka Festivali’ne Yoğun İlgi

Üçüncüsü düzenlenen Ankara Marka Festivali her yıl olduğu gibi Aralık ayında Ankara’nın reklam ve iş dünyasını canlandırdı. Ulusal ve uluslararası reklam ve tanıtım şirketlerinin, iş ve sanat dünyasının önde gelen isimleri reklam ve tanıtım konusundaki deneyimlerini ve bilgilerini Ankaralı’lar ile paylaştı. Görsel İletişim Tasarımı Bölümü de öğrenci ve öğretim elemanları kadrosuyla her yıl olduğu gibi Marka Festival’inde izleyici olarak yerini aldı. Sektörün güncel trendleri konusunda bilgiler edinen öğrenciler, çok çeşitli workshoplara katılma, sektörün önde gelen isimleriyle tanışma fırsatını da yakalamış oldu. 

  

Marka Festivali’nin bu yıl dikkat çeken özelliklerinden biri de Gazi Üniversitesi’nin öne çıkan tanıtım standı oldu. Standı Bölümümüz Araştırma Görevlilerinden Dr. Zeynep Pehlivan tasarladı. Stand profesyonel ve şık görünümü ile üniversitemizin kimliğini Marka Festivali’nde öne çıkardı. 

  

 

 

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencilerimizden Büyük Başarı (2017)

 Bu yıl 13.sü düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nda, Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde öğrencimiz olan Zeynep Karadeniz iki projesiyle ve Yusuf Akkaş bir projesiyle finalde yarıştı. Finalde iki mansiyon ödülü kazandılar. Aynı zamanda WPO-Dünya Ambalaj Örgütü'nün düzenlediği WorldStar Student ile APF-Asya Ambalaj Örgütü'nün düzenlediği AsiaStar Yarışmalarında da bu projeleriyle yarışacaklar. Öğrencilerimize başarılar diliyoruz ve tebrik ediyoruz. 

 
Görsel İletişim Tasarımı Bölümünden Dil ve Kültür Alanına Katkı
Okutman Dilek Evirgen kültürel geçmişinin izlerini; Polatlı Kırım Tatar Türkçesi Sözlüğü ile ortaya koydu. Ortak bir çalışma olan sözlük Türkiye’de Kırım Tatarlarının kaybolmakta olan dillerine ilişkin bir sözlük olarak alana katkı sağlıyor. Meraklılarına ve araştırmacılara iyi okumalar..
 
Prof. Çiğdem Demir Kongrede
Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Çiğdem Demir, "The Usage of Typography in Title Sequence Design" adlı bildirisiyle 19-22 Mayıs 2017 tarihlerinde Prag Charles Üniversite'sinde düzenlenen 7th International AGP Conference on Humanities and Social Sciences konferansına katıldı.
 
 

3. Kumpini Tasarım Günleri Kapsamında Ae Hee Kang Hewoon’un Katılımıyla Kaligrafi Çalıştayı Yapıldı

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Görsel İletişim Tasarımı Etkinlikleri - 3. Kumpini Tasarım Günleri kapsamında Koreli sanatçı ve akademisyen Ae Hee Kang Hewoon’un katıldığı bir kaligrafi çalıştayı düzenlendi.

            

Ae Hee Kang Hewoon’un eserlerinden oluşan uzak doğu resim sergisinin de açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Çiğdem Demir, Ae Hee Kang Hewoon’u ağırlamaktan onur duyduklarını söyleyerek, “Gelecekte kendisiyle yeni projeler gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi. 

Ae Hee Kang Hewoon, çalıştay öncesi verdiği seminerde, uzak doğu sanatı ve kaligrafi ile ilgili bilgiler verdi. Kullandığı teknikleri içeren örnekler sunan ve bu tekniklerin nasıl uygulanabileceğini anlatan Hewoon, aynı fırça üzerinde açık, orta ve koyu renk değerlerini kullanarak çalışmaya çok farklı etkiler verilebileceğini söyledi.

Ae Hee Kang Hewoon, kaligrafinin Kore’de çok çeşitli alanlarda kullanıldığını anlattı. Kore’de kaligrafiye yer verilen dizi filmler ve film afişlerinden örnekler veren Hewoon, “Kaligrafi elle yazıldığı için kişinin kendi duygusunu da yansıtmasına yardımcı olur. Bilgisayar yazısının ise çok sert bir etkisi vardır” dedi.

Seminer sonrası kaligrafi çalıştayında ise öğrenciler, Hewoon’un Kore’den özel olarak getirdiği kağıt ve fırçalarla kaligrafi çalışması yapma fırsatı buldu.

3. Kumpini Tasarım Günleri Yapıldı

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü tarafından düzenlenen ve artık gelenekselleşen “Kumpini Tasarım Günleri”nin bu yıl 3.’sü yapıldı. 24 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen seminer ve çalıştaylara öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Öğrenciler, tipografiden kodlamaya, ürün fotoğrafçılığından reklam yazarlığına kadar birçok konuda bilgilenme ve merak ettikleri noktalarla ilgili, konunun uzmanlarına soru sorma olanağı yakaladılar. Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Çiğdem Demir, “Bu yıl 3.sünü düzenlediğimiz etkinliğimiz bizim açımızdan önem arz etmektedir. Bu etkinlik önümüzdeki dönemlerde de düzenlenmeye devam edecek” dedi. 

Daha nitelikli görsel tasarımcılar yetiştirebilmek amacıyla düzenlenen “3. Kumpini Tasarım Günleri”nin 24 Nisan’daki ilk etkinliğinde Doç. Özden Pektaş Turgut “Arayüz Tasarımında Etkili Tipografi”, Arş. Gör. Halil İbrahim Özkirişçi ise “Hareketli Grafikler Bağlamında Afiş Tasarım Uygulamaları” konulu birer seminer  verdi.  

Etkinliğin ikinci gününde günün ilk sunumunu Arş. Gör. Dr. Pelin Öztürk Göçmen yaptı. Göçmen, “Görsel Tasarımcılar için Kodlama” konulu seminerde kodlama konusuyla ilgili önemli ayrıntılara değindi. İkinci sunumda ise Arş. Gör. İrem Bilgi “Gerçek Alanlarda Karakter Tasarımı” konulu seminerde videolar eşliğinde karakter tasarımları hakkında örnekler verdi.

Etkinliğin 3. gününde reklam ve fotoğrafçılık konuları üzerinde duruldu. Ürün fotoğrafçısı Fethi Mağara, “Ürün Fotoğrafçılığı” başlıklı sunumunda, ürün fotoğrafçılarının nasıl çalıştığıyla ilgili bilgiler verdi.  Fethi Mağara’nın sunumunun ardından reklam yazarı Okşan Mağara’nın “Reklam Yazarlığı” konulu sunumuna geçildi.

Günün son sunumunu ise Okt. Dilek Evirgen yaptı. Evirgen, “Reklam, Fotoğraf ve Görsel Algı” konulu sunumunda reklam, fotoğraf ve görsel algı arasındaki ilişkiden bahsetti.

3. Kumpini Tasarım Günleri kapsamında düzenlenen bir başka etkinlikte ise  “Profesyonel Yaşam” başlıklı sunumlarıyla Abrakadabra Reklam Ajansı’ndan Özgür Özdemircan ve reklam yazarı Seren Avşar öğrencilerle bir araya geldi.

3. Kumpini Tasarım Günleri’nin 4 Mayıs’taki son etkinliğinde Güney Koreli Ae Hee Kang Hewoon tarafından bir kaligrafi çalıştayı düzenlendi. Ae Hee Kang Hewoon’un eserlerinden oluşan kaligrafi sergisinin de açılışı yapıldı. Etkinlik, Hewoon’un öğrencilerle birlikte yaptığı kaligrafi çalıştayının ardından sona erdi. 

Arş. Gör. Zeynep Pehlivan Çalıştay Düzenledi...

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Elemanı Arş. Gör. Dr. Zeynep Pehlivan tarafından 1-2 Mart tarihlerinde, “Canavar İllustrasyon Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştaya katılanlar için 8 Mart tarihinde katılım belgesi takdim töreni yapıldı. Çalıştaya katılan Merve Bayhan, Zeynep Karadeniz, Gözde Dülgar, Göktehan Ekmekçi ve Esat Berke Vargün’e katılım belgeleri Fakülte Dekan Yardımcıları Doç. Deniz Onur Erman ve Yrd. Doç. Dr. Hatice Tozun tarafından takdim edildi. Arş. Gör. Zeynep Pehlivan ise katılım belgesini Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Çiğdem Demir’den aldı. Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. 

KOLOMBİYA: Enfes Bir Kahve Aroması İle Kültür Sergisi

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Kolombiya Büyükelçiliği ile “Kolombiya: Enfes Bir Kahve Aroması ile Kültür” konulu bir sergi düzenledi. Next Art Sergi Salonu’nda Kolombiya Büyükelçisi Juan Alfredo Pinto Saavedra’nın da katılımıyla 16 Kasım’da açılışı yapılan sergide Doç. Çiğdem Demir, Arş. Gör. Dr. Pelin Öztürk Göçmen, Arş. Gör. Zeynep Pehlivan, Arş. Gör. İrem Bilgi’nin yanı sıra Doç. Özden P. Turgut’a ait 40 eser yer alıyor. Kolombiya’nın kahve kültürünün konu edildiği bu sergi, 12 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında sanatseverlerce ziyaret edilebilecek. 

BULDU'VAR Duvar Resmi Çalıştayı Düzenlendi...

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Arş. Görevlisi Zeynep Pehlivan'ın düzenlediği "BULDU'VAR Duvar Resmi Çalıştayı" 31 Mayıs - 1 Haziran 2016 tarihinde Arş. Gör. Ramazan Can, Arş. Gör. İrem Bilgi, Selen Akyön, Bedirhan Akcan, Merve Tosun, Göktehan Ekmekçi, Umutcan Sevgili, Merve Bayhan ve Zeynep Karadeniz'in katılımlarıyla Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi B Blok'ta gerçekleştirildi.  İki gün süren çalıştayda keyifli bir şekilde özgün eserler üretildikten sonra Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Eskici ve Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Çiğdem Demir tarafından katılımcılara teşekkür belgeleri verildi.

 

Deneysel, Özgür, Alternatif: Kumpini Çalıştay’ından Sıradışı Kareler

Tasarımın yüzyılını yaşıyoruz. Güzel olduğu kadar keyifli bir süreç.. Bir yandan an be an gelişen tasarım uygulamaları yaşam alanlarımızı işlevselleştiriyor, diğer yandan geleneksele yaslanan tasarım çalışmaları tanıdık olanın kokusunu, dokusunu yeniden estetize ediyor. Tüm tasarım uygulamalarında ortak hedef ise özgür, işlevsel ve estetik ruha sahip çözümlere ulaşabilmek…

Gazi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, tasarımın özgür ve deneysel ruhunu Kumpini Çalıştay’ı ile ortaya koydu. Alternatif ve geleneksel olanın zenginleştirici gücünü de unutmadan!!...

3-4 Mayıs tarihlerinde Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde, Naz Önen ve Bilkent Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Fakültesi Öğretim Görevlisi Ekin Kılıç’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen Kumpini Çalıştay’ının atölyeleri; Cynotype Baskı ve Harfleme mi? çok sayıda Görsel İletişim öğrencisinin katılımıyla tamamlandı.

   

Cynotype Baskı atölyesinde, alternatif fotoğraf baskı tekniği olan Cynotype baskı yöntemiyle, tasarım uygulamalarına yeni çözümler geliştirildi. Naz Önen’nin önderliğindeki atölyede katılımcı öğrenciler, geleneksel ve alternatifin kokusunu tasarım sürecinin dokusuna yaymayı keşfettiler.

Harfleme mi? adlı atölye ise tipografik tasarımlarda deneyselin özgürleştirici ruhunu keşfetme peşindeydi..Öğretim Görevlisi Ekin Kılıç’ın yürütücülüğündeki katılımcılar, atölyede spontan olanın yaratıcı gücünü yeniden tanımladılar.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Çiğdem Demir, Arş. Gör. Zeynep Pehlivan ve Arş. Gör. Pelin Göçmen organizatörlüğünde yapılan çalıştay sonunda tasarlanan eserler, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali Akın Akyol’un açılışını yaptığı sergiyle izleyicilerle buluştu. Tasarımlar, büyük beğeni ve ilgiyle karşılandı.

Çalıştayın son ayağında ise atölye yürütücüleri Ekin Kılıç ve Naz Önen’in tasarım, çalışma ve deneyimlerini ilgililer ile paylaştığı bir seminer düzenlendi. Tasarımcıların buluşmasına da olanak sağlayan seminerde katılımcılara belgeleri Bölüm Başkanı Çiğdem Demir tarafından verildi.

 

Yeni Medyanın Gelişen Yıldızı: Animasyon Sektörünün Olanakları ve Talepleri

Tasarım ve teknolojinin yüzyıl içinde gösterdiği güçlü dostluk yeni bir alanın ortaya çıkmasıyla sonuçlandı: Dijital Sanatlar… Animasyon ise dijitalleşen sanatların parlayan yıldızı olarak geleneksel ve yeni medya mecralarının, sanat platformlarının başköşesindeki yerini çoktan almış durumda. Sadece sanat ve medya alanını değil, animasyon kültür, eğitim, sağlık, çevre, güvenli gibi tüm sosyal alanları da hakimiyeti ile baskı altında tutuyor. Dünyada ve Türkiye’de alanın Pazar payı her yıl giderek artıyor, ülke ekonomilerine katkı sağlıyor. Animasyonun bir diğer önemi de tasarımcılara geniş kariyer olanakları sunmasından kaynaklanıyor. Genç tasarımcılar için de alan keşfedilmeye hazır, keyifli ve önü açık gelecek vaadleriyle parlıyor.

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, animasyon sektörünün yeni medya ve dijital sanatlar içindeki yerini tanımlamak ve alana ilgisi olan öğrencileri yönlendirebilmek adına önemli bir etkinliğe imza attı. Bölüm, animasyon sektörünün önde gelen temsilcilerinden biri olan Anima Okul işbirliğiyle 20 Nisan Çarşamba günü “Animasyon Film Süreçleri” konulu bir konferans düzenledi. 

  

 

İstanbul Anima Okul Karakter Tasarımcısı Sezgin Öztürk’in keyifli sunumuyla gerçekleştirilen konferans’ta Türkiye’de giderek gelişmekte olan animasyon alanı tanıtıldı. ‘Kötü Kedi Şerafettin’ gibi animasyon filmlere imza atan ve sektörde önemli bir pay sahibi olan Anima Okul’un eğitimcilerinden Öztürk, konferansta öğrencilere animasyon filmlerin hazırlanma süreçlerini tanıtırken, süreçlerde ihtiyaç duyulan eğitim ve donanımlar konularında bilgiler verdi.  Sektörel deneyimlerinin öğrenciler ile paylaşan Öztürk, Türkiye’de animasyon sektöründe yer alabilmenin ön koşulunu da ‘animasyona ilgi duymak ve çok çalışmak’ olarak tanımladı. İlginin yüksek olduğu konferans, Görsel Tasarım öğrencileri ve mezunlar tarafından ilgiyle dinlendi. 

  

Doç. Çiğdem Demir Litvanya – Siauliai’de Kişisel Sergi Açtı...
 
 

"Şaklat Bi' Görsel!" Fotoğraf Konferansı

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nde 15 Mart 2016 tarihinde Profesyonel Yaşam Dersi Hocamız Cüneyt Özyer'in katkılarıyla reklam fotoğrafçısı Erdal Baydaş'ın konuşmacı olduğu "Şaklat Bi' Görsel!" isimli fotoğraf konferansı düzenlenmiştir. Katılımın yoğun olduğu etkinlikte görsel tasarım öğrencileri reklam fotoğrafçılığı hakkında bilgi edinirken alan ile ilgili merak ettikleri soruların yanıtlarını buldular.

  

Ankara Marka Festivali

Gazi Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencileri, Ankara Marka Festivali kapsamında 7-9 Aralık 2015 tarihinde düzenlenen, Ankara Reklamcılar Derneği, Geleceğin Marka Liderleri Kampı, Canlı Kırmızı etkinliği bünyesinde katıldıkları Reklam yarışmasında 21 ekip arasından 2. ve 3.  olarak güzel bir başarıya imza attılar.  
Yarışmaya 2 Ekiple katılan Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden; Ayşe AksoyBedirhan AkcanGöktehan EkmekciGözde DülgarMerve TosunSelen AkyönŞeyma SünbülTülay Sinar ve Umutcan Sevgili adlı öğrencilerimiz ödül olarak ise 9 adet tablet kazandılar. 

 

Görsel İletişim Tasarımı Bölümünden Değişen Çevreye Duyarlı Yanıtlar!!!

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü tarafından “Ekolojik Yansımalar, Değişen Çevreye Yaratıcı Yanıtlar”  başlıklı Afiş Tasarımı sergisi düzenlendi.

Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Çiğdem Demir öncülüğünde gerçekleştirilen uluslararası “Ekolojik Yansımalar, Değişen Çevreye Yaratıcı Yanıtlar” Afiş Tasarımı sergisi, Gazi Üniversitesi Resim Heykel Müzesi Galerisinde, 3 Kasım 2015 tarihinde, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Eskici tarafından açıldı. Açılışa Güzel Sanatlar Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Alev Çakmakoğlu Kuru da katıldı.

Doç. Dr. Çiğdem Demir ve GM University School of Art'dan Prof. Maria Karametou'nun ortaklığında düzenlenen serginin temasını değişen ekosisteme duyarlılık oluşturuyor. Her iki okul öğretim üyesi ve öğrencilerinin değişime yönelik yanıtları, yaratıcı afişlerle görsellik kazanıyor. Her biri birbirinden ilginç çıkış noktasına sahip tasarımlarda, ekolojik değişime ilişkin kişisel yansımaları izlemek, izlerken de üzerinde düşünmek mümkün. Sergi, izleyiciye ‘ekolojik değişime ilişkin sanatsal tepkilerin’ uluslararası düzeyde nasıl ortaklaştığını da yakalama şansı veriyor.

Ekim ayında Amerika Atrium Galeri’de sanatseverlerle buluşan sergi, 30 Kasım 2015 tarihine kadar da Gazi Üniversitesi Resim Heykel Müzesi'nde izleyicisiyle buluşmuştur.

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Görsel İletişim Bölümü öğretim üyesi Doç. Çiğdem Demir ve GM University, School of Art'dan Prof. Maria Karametou'nun ortaklığında düzenlenen, " Ekolojik Yansımalar; değişen çevreye yaratıcı yanıtlar"  afiş tasarımı sergisi, Ekim ayında Atrium Galeri, Amerika'da sergilendi.  Demir ve Karametou'nun öğrencileri ile kendilerinin ortak bir konsept çerçevesinde hazırladıkları afiş tasarımlarının yer aldığı sergi, 3 Kasım 2015, Salı günü ise saat 18:00'de Gazi Üniversitesi Resim Heykel Müzesi'nde tekrar sergilenerek izleyiciyle buluşmuştur.  

 

  

"Türk Tasarımcıların Gözünden Kolombiya Afiş Sergisi" Bogota'da...

Aralık 2014’te Ankara’da Gazi Üniversitesi G.S.F Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’den gönüllü öğretim elemanlarının ve öğrencilerin açtığı “Türk Tasarımcıların Gözünden Kolombiya Afiş Sergisi”,  nisan 2015’te ise çağrılı olarak Kolombiya’nın Bogota şehrinde yoğun bir katılımın olduğu açılış töreniyle izleyiciyle buluştu.

"Türkiye: Tek Bir Ülkede Keşfedilecek Bir Dünya" isimli etkinlik bünyesinde yer alan sergiyi 1000 civarında katılımcı takip etti. Etkinlik 14-16 Nisan 2015 tarihlerinde ülkenin ilk üniversitesi olan Santo Tomas Üniversitesi’nin evsahipliğinde  gerçekleştirildi. Kolombiya Büyükelçiliği’nin daveti üzerine, bir kez daha gerçekleşen sergide, Çiğdem Demir, Şansal Erdinç, Özden Pektaş Turgut,  Serra Erdem, Zeynep Pehlivan, İrem Bilgi, Kürşad Kılıç, Bedirhan Akcan, Burcu Bayın, Esra Yıldız’ın afiş tasarımları yer aldı.

          

          

 

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencilerine Reklamcılık Ödülü

Ankara Reklamcılar Derneği (ARD) tarafından düzenlenen ve Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İzmir ve Konya'da eğitim veren fakültelerden ekiplerin katılımıyla gerçekleşen, UniAd's 2. Üniversiteler Arası Reklam Yarışması'nda “Üçüncülük Ödülü”ne ve “Jüri Özel Ödülü”ne Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden iki ekip kazandı. Proje IV dersi kapsamında hazırlık yapan, 6 ekiple yarışmaya katılım gösteren Görsel İletişim Tasarım Bölümü, reklamcılık ödüllerine bir yenisini ekledi.

Yapılan ön değerlendirme sonucu ilk on ekip arasına seçilerek sunum yapmaya hak kazanan, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden iki ekip de ödüle layık görüldü. Ekiplerden “Üçüncülük Ödülü”nü alan Ekip Panda-Mim Gözde Dülgar, Selen Akyön ve Bedirhan Akcan adlı öğrencilerden oluşurken; Atike Elif Kalkay, Ekin Başak Akgül, Figen Çiçek ve Reha Kip adlı öğrencilerden oluşan Ekip Rafes ise “Jüri Özel Ödülü”nü Görsel İletişimi Bölümü’ne kazandırdı.

 

    

 

Araştırma Görevlisi Dr. Pelin Öztürk Göçmen Atina'da Kişisel Sergi Açtı...

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Pelin Öztürk Göçmen, "Uncertain" isimli beşinci kişisel sergisini Atina'da Ash In Art Sanat Galerisi'nde 12.03.2015 - 05.04.2015 tarihleri arasında gerçekleştirdi.

   

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencimizin Uluslararası Başarısı…

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü 3. Sınıf öğrencimiz Bedirhan Akcan Erasmus+ Öğrenci Değişim Programı ile gitmiş olduğu Litvanya - Siauliai Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu “Erasmus+ Afiş Yarışması”nda yapmış olduğu afiş tasarımı ile ikincilik ödülü almıştır. Kendisini kutlar başarılarının devamını dileriz…

Türk Tasarımcıların Gözünden Kolombiya Afiş Sergisi

Kolombiya Büyükelçiliği, Çankaya Belediyesi ve G.Ü. GSF Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün işbirliği ile “Türk Tasarımcıların Gözünden Kolombiya Afiş Sergisi”nin açılışı 18 Aralık 2014 Perşembe günü Galeri Uray’da yapılmıştır. Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin ortaklaşa hazırladığı sergi yoğun bir katılımın olduğu açılış töreniyle beraber izleyiciyle buluşmuştur. 

 

“THE SERPENT HOLDER” AFİŞ TASARIMI ve İLLÜSTRASYON SERGİSİ

Görsel İletişim Tasarım bölümü öğretim üyesi Doç. Çiğdem Demir’in 13. kişisel sergisi olan  “The Serpent Holder” adlı  afiş tasarımı ve illüstrasyon sergisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde Nova Community College, The Tyler Teaching Gallery’de 24 Eylül’de izleyiciyle buluşuyor.  Demir’in manuel ve digital illüstrasyonlarından oluşan afiş tasarımlarının sergileneceği tasarım sergisi 24 Eylül – 2 Ekim 2014 süresince izlenebilecek. Sergi bünyesinde sanatçıyla bir izleyicilerin ve akademisyenlerin katılacağı bir  Sanatçı Söyleşisi de yapılacak.

 

DOÇ. ÖZDEN PEKTAŞ TURGUT LİTVANYA – SIAULIAI’DE KİŞİSEL SERGİ AÇTI
 
Erasmus Personel Ders Verme Hareketliliği kapsamında; Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkan Vekili Doç. Özden Pektaş Turgut, 20-26 Eylül 2014 tarihleri arasında Litvanya - Siauliai Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve öğretim elemanlarına “Graphic Design in Electronic Publishing&Interactive Applications” ve “Digital and Calligraphic Exlibris Design” konularında seminer dersi vermiştir. Doç. Özden Pektaş Turgut, bu ziyaret kapsamında Siauliai Üniversitesi Sanat Galerisi’nde açtığı “Calligraphic Artworks” isimli kişisel sergisi ile kaligrafik çalışmalarından oluşan seçkiyi izleyicilerin beğenisine sunmuştur.
 
DOÇ. ÇİĞDEM DEMİR İLLÜSTRASYON SERGİSİ - AZERBAYCAN

Görsel İletişim Tasarımı bölümü öğretim üyesi Doç.Çiğdem DEMİR'in  "EST-  İllüstrasyon" isimli sergisi, 26-31 Mayıs 2014 tarihlerinde Azerbaycan Ressamlık Akademisi; Bakü'de  sergilenmiştir.
 

DOÇ. ÇİĞDEM DEMİR TASARIM SERGİSİ - LİTVANYA

Görsel İletişimi bölümü öğretim üyesi Doç.Çiğdem DEMİR'in  "WST- Afiş Tasarımı ve İllüstrasyon" isimli sergisi, 5-19 Mayıs 2014 tarihlerinde Tasarım Haftası etkinlikleri kapsamında,  Siauliai Üniversitesi Litvanya'da çağrılı olarak sergilenmiştir. 


 

Devlet Tiyatrosu sanatçısı Adnan Erbaş, Aralık ayında  Git bölümü Portfolyo Tasarımı dersi bünyesinde 4. Sınıf öğrencilerine "İş görüşmelerinde beden dili, Diksiyon ve İmaj" konulu bir seminer verdi.

 

Sayın Yrd. Doç. Melike Taşçıoğlu 16-17 Aralık 2013 tarihlerinde "Deneysel Çizim Teknikleri ve Çizgide Grafik Dil" başlıklı atölye çalışması ile 18 Aralık 2013 tarihinde "Baskı Kitap Tasarımı" konulu seminer vermiştir.

 

 Sayın Cem Gül, 30-31 Mayıs 2013 tarihlerinde "After Effects Workshop" yürütücülüğü yapmıştır.

 

KUMPANYA TASARIM ETKİNLİKLERİ ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen linki tıklayınız.

 

"Özden Pektaş Turgut Kişisel Sergi"si "Digital Art Forms" başlığıyla 8-14 Nisan 2013 tarihleri arasında Floransa / İtalya'da gerçekleşmiştir.

 

 

  

"Cigdem Demir Kişisel Sergi" 17-22 Aralık'ta, Auditorium Al Duomo, Floransa İtalya'da gerçekleşmiştir, gelen istek üzerine 3 ay açık kalmıştır.

 

Fasulye sergisi, Grafik Tasarım dergisinin Mayıs/Haziran 2012 sayısında yer almıştır.


Doç. Çiğdem Demir'in yürüttüğü Ambalaj Tasarımı, Vektörel İllüstrasyon, Tipografi, İlüstrasyon ders projeleri seçkilerinden oluşan Fasulye sergisi, Grafik Tasarım dergisinin Mayıs / Haziran 2012 sayısında yer almıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA)​ Ödülü ...

2009 yılında 25 Üniversite'den 62 takım’ın katıldığı Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA)'nin düzenlediği Üniversitelerarası Reklam Yarışması’nda, Yrd. Doç. Çiğdem Demir ‘in danışmanlığını yaptığı, bölümümüz 4. sınıf öğrencilerinden Aykut Tanay, Enes Erkan, Kıvanç Talu ve Tuğçe Vidinliler 2. lik ödülünü kazanarak üniversitemizin adını gururla duyurmuşlardır.