Deneysel, Özgür, Alternatif: Kumpini Çalıştay’ından Sıradışı Kareler
15 Mayıs 2016 17:35

Tasarımın yüzyılını yaşıyoruz. Güzel olduğu kadar keyifli bir süreç.. Bir yandan an be an gelişen tasarım uygulamaları yaşam alanlarımızı işlevselleştiriyor, diğer yandan geleneksele yaslanan tasarım çalışmaları tanıdık olanın kokusunu, dokusunu yeniden estetize ediyor. Tüm tasarım uygulamalarında ortak hedef ise özgür, işlevsel ve estetik ruha sahip çözümlere ulaşabilmek…

Gazi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, tasarımın özgür ve deneysel ruhunu Kumpini Çalıştay’ı ile ortaya koydu. Alternatif ve geleneksel olanın zenginleştirici gücünü de unutmadan!!...

3-4 Mayıs tarihlerinde Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde, Naz Önen ve Bilkent Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Fakültesi Öğretim Görevlisi Ekin Kılıç’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen Kumpini Çalıştay’ının atölyeleri; Cynotype Baskı ve Harfleme mi? çok sayıda Görsel İletişim öğrencisinin katılımıyla tamamlandı.

   

Cynotype Baskı atölyesinde, alternatif fotoğraf baskı tekniği olan Cynotype baskı yöntemiyle, tasarım uygulamalarına yeni çözümler geliştirildi. Naz Önen’nin önderliğindeki atölyede katılımcı öğrenciler, geleneksel ve alternatifin kokusunu tasarım sürecinin dokusuna yaymayı keşfettiler.

Harfleme mi? adlı atölye ise tipografik tasarımlarda deneyselin özgürleştirici ruhunu keşfetme peşindeydi..Öğretim Görevlisi Ekin Kılıç’ın yürütücülüğündeki katılımcılar, atölyede spontan olanın yaratıcı gücünü yeniden tanımladılar.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Çiğdem Demir, Arş. Gör. Zeynep Pehlivan ve Arş. Gör. Pelin Göçmen organizatörlüğünde yapılan çalıştay sonunda tasarlanan eserler, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali Akın Akyol’un açılışını yaptığı sergiyle izleyicilerle buluştu. Tasarımlar, büyük beğeni ve ilgiyle karşılandı.

Çalıştayın son ayağında ise atölye yürütücüleri Ekin Kılıç ve Naz Önen’in tasarım, çalışma ve deneyimlerini ilgililer ile paylaştığı bir seminer düzenlendi. Tasarımcıların buluşmasına da olanak sağlayan seminerde katılımcılara belgeleri Bölüm Başkanı Çiğdem Demir tarafından verildi.